Історія ФК "Дністер"

До витоків футбольного "Дністра"

Спортивне життя Заліщик неможливо уявити без футболу. Правда, дані про виникнення і розвиток цієї найпопулярнішої тепер гри у нашому місті лише фрагментарні. Поява аматорів футболу в Заліщиках пов'язана із його поширенням у Галичині і на Буковині. Відомо, що у 1902 році в Чернівецькому університеті брати Мауер і Вільмер Проферст заснували кілька спортивних секцій, в тому числі і футбольну. У 1903 році утворився перший буковинський клуб – ДФК (Deutschen Fussballen Klub). Через п'ять років відбувся перший чемпіонат Буковини. У 1910 році був заснований єврейський футбольний клуб "ДАКО". За ним з'являються Клуби РФК, "Буковина", "Баск" та інші.

Саме з футбольним клубом "Баск" (Bukowiner Allgemeiner Sportclub - BASK) пов'язана одна з перших згадок про існування в Заліщиках футбольної команди під назвою "Дністер". Чернівці від Заліщик порівняно недалеко. Тож інформація про новий вид спорту в містечку, де ще від 1892 року діяла філія польського товариства "Сокіл", різні єврейські товариства, українське спортивно-стрілецьке товариство "Січ", потрапляла на сприятливий грунт. Тим більше, що цьому сприяли окремі провідники національних громад, котрі населяли наше місто і село Старі Заліщики.

Вдалося розшукати цікаву інформацію, опубліковану 29 липня 1913 року в німецькомовній "Чернівецькій загальній газеті" (Czernowitzer Allgemeine Zeitung №3114). У рубриці "Чернівецьке розмаїття" розповідається про футбольний матч за участю команди "Дністер" із Заліщиків. З огляду на важливість цієї публікації, наводимо її дослівно (в перекладі з німецької мови викладача коледжу Ярослава Зими):

"Буковинський загальний спортивний клуб (БАСК) резервним складом переміг спортивний клуб "Дністер" Заліщики 8:0 (перший тайм 3:0). В суботу 27 липня цього року відбувся матч резервного складу клубу "Баск" проти спортклубу "Дністер" з Заліщик. Зустріч відкрив бургомістр міста Заліщики пан Блютрайх. Команда "Дністер" була підсилена п'ятьма гравцями з фельд'єгерського полку, який розташований у Заліщиках. Гра проходила в дуже високому темпі. Вже на восьмій хвилині "Баск" відкрив рахунок і після першого тайму рахунок був 3:0. Згодом "Дністер" активізував свої зусилля, але всі атаки його гравців розбивалися в добре організований захист "Баска". На правому фланзі найкраще грав Штрассер. Його подачі в центр були успішно реалізовані центральним нападником Тірком, який п'ять разів вразив ворота. Команда "Дністер" докладала максимум зусиль, щоб забити хоча б гол честі, але її нападникам ніяк не вдавалося вразити ворота "Баска". В команді "Дністер" найкраще враження справив правий нападаючий Шарфштайн. Зустріч кваліфіковано провів суддя матчу Ігнац Тюрф".

Наведена публікація дає підставу робити припущення про те, що вже в липні 1913 року у Заліщиках діяв футбольний клуб "Дністер". Судячи з того, що він проводив виїзний матч в Чернівцях проти місцевої команди (хай і резервного складу), це був не перший матч заліщицьких футболістів і команда існувала вже певний час, була цілком сформована. Тим більше, що про це писала авторитетна на той час газета "Czernowitzer Allgemeine Zeitung". Звичайно, в силу тогочасних суспільних реалій, у складі "Дністра", як видно навіть з цих скупих відомостей, грали, швидше за все, здебільшого поляки, німці чи євреї. Саме з Чернівцями підтримувала тоді тісні зв'язки єврейська спільнота Заліщик. Згаданий у газетному повідомленні Ізидор Блютрайх був бургомістром Заліщик з 1904 по 1913 роки. Мабуть і він сприяв налагоджуванню різних контактів для молодіжних товариств.

На сьогоднішній час офіційною датою створення футбольного клубу "Дністер" вважається 1932 рік. Відомо також, що в 30-их роках до Заліщик приїжджали на матчі команди "Стріла" з Копичинець, "Буревій" з Бучача та інші. У місті Заставна в 1930-их роках (точна дата невідома) відбувся навіть міжнародний матч між командами Заставни (Румунія) і Заліщик (Польща), який закінчився з рахунком 0:11 на користь гостей.

З передвоєнного періоду нам відомі лише кілька імен заліщицьких футболістів. Поет і журналіст Петро Мельник, який багато уваги приділяє і темам спортивної журналістики, в нарисі "Витоки сили і духу" згадує імена футболістів, знаних в довоєнний період: В. Креховецького, Й. Свіченюка, Т. Межвінського, Ю. Антонишина, С. Малюка, М. Мамалиги, М. Сохацького, Б. Канторського, В. Гуда, В. Черничка, Т. Свіченюка, С. Сиротюка та інших.

Михайло Сопилюк, історик